Merkez: 444 7 019
İstanbul-İzmir-Ankara-Gaziantep
Pzt-Cu: 9:00 - 17:00 / Ct:9:00-15:00
444 7 019 İLETİŞİM

Deformasyonel Skafosefali'nin karakteristik özelliği kafa şeklinin uzun ve yanlardan basık olmasıdır.

Skafosefali

Deformasyonel Skafosefali'nin karakteristik özelliği kafa şeklinin uzun ve yanlardan basık olmasıdır. Bebeklerin devamlı yan pozisyonda yatırılması en önemli sebeplerinden biridir. Skafosefali kafanın önden ve arkadan, ince uzun anormal gelişmesi olsada yanlardan yayık Simetrik Brakisefali gibi kafatasındaki oranın bozulmasıdır.

Özellikle prematüre bebekler Neonatal Yoğun Bakım (NICU) ünitelerinde iken ünitenin kendisini ve diğer aletleri daha kolay takip edebilmek için genellikle yan pozisyonda yatırıldığından Skafosefali'ye daha meyillidirler.

 

Özellikle prematüre bebekler Neonatal Yoğun Bakım (NICU) ünitelerinde iken ünitenin kendisini ve diğer aletleri daha kolay takip edebilmek için genellikle yan pozisyonda yatırıldığından Skafosefali'ye daha meyillidirler. Kask tedavisi ile uzunluğun genişliğe oranının normalleştirilmesine odaklanılır.
 
Deformasyonel Skafosefali, ameliyat gerektiren ve bir çeşit kraniosinostoz olan sagital sütür sinostoz ile karıştırılabilinmektedir. Aralarındaki fark, sagital kraniosinostoz da kafatasındaki sagital sütür kapalı iken deformasyonel skafosefali de açık olmasıdır. Sagital sütürü kapalı bebeklerin ideal olarak 3. ayında ameliyat edilmesi önemlidir. Sütürün açık olduğu tespit edilen durumlarda ise skafosefali ameliyat gerekmeksizin STARband ortez kaskları ile tedavi edilebilinmektedir.

Sagital Sütür Sinostoz (Skafosefali) için lütfen tıklayınız!www.cranialtedavimerkezi.com adresimizdeki “yüzüstü aktiviteleri” kitapçığımızı indirerek oradaki tavsiyeleri uygulayın. Size çok yardımı olacaktır! (Yüzüstü Aktiviteleri için Tıklayın)

NUMARANIZI BIRAKIN, ARAYALIM

CRANIAL Teknisyeni ile görüşmek için numaranızı bize gönderin..