Merkez: 444 7 019
İstanbul-İzmir-Ankara-Gaziantep
Pzt-Cu: 9:00 - 17:00 / Ct:9:00-15:00
444 7 019 İLETİŞİM

Sagital sutür sinostoz (sagittal suture synostosis) en çok rastlanan tek sutür (kapalı) sinostoz tipidir ve ağırlıklı olarak erkek yeni doğanları etkilemektedir.

Sagital sutür sinostoz (sagittal suture synostosis) en çok rastlanan tek sutür (kapalı) sinostoz tipidir ve ağırlıklı olarak erkek yeni doğanları etkilemektedir. Kapalı sutür kafatasının üst kısmındaki orta hatta bulunmaktadır. Yumuşak nokta olan bıngıldaktan kafanın arkasına kadar uzanır. Sagital sinostoz'un neden olduğu kafa şekli uzun ve dardır. Skafosefali (scaphocephaly) olarakta bilinir. Kafa bu uzun ve dar yönde büyürken başın arkasında göze çarpan, belirgin bir çıkıklık, sivrilik ve alın kısmında da öne doğru ilerleyen bir çıkıntı oluşur. Beynin anormal büyümesine ya da gelişimine engel olma riski düşüktür. 

 

Öncesi
Kapalı sutür kafatasının üst kısmındaki orta hatta bulunmaktadır.
Sonrası
Sagital kraniosinostozun endoskopik tedavisi iki küçük kesikten yapılır.

Kapalı Endoskopik Kafatası Ameliyatı ve STARband Kaskları

 

Sagital kraniosinostozun endoskopik tedavisi iki küçük kesikten yapılır. Kesiklerden birisi ön bıngıldağın hemen arkasında ve diğeri de yeni doğanın kafatasının daha arkasına doğru yer alır. Endoskoplar etkilenmiş sütürde dahil olmak üzere kafatasının üst ve alt kısımlarını açığa çıkarmak için kullanılır. Ayrıca, endoskopik yardım ile, ilgili kemik çıkarılır. Bu sayede bebeğin serbest bırakılan beyninin ve kafatasının büyümesi ve normal şeklini geri kazanması sağlanmış olur.  

Endoskopik kraniosinostoz ameliyatı sonrası kask kullanımı hem şekli bozulan kafatasının düzeltilmesi hem de yapılan ameliyat sonrası kafanın kaidesinde büyümesine ve tekrardan sütür kapanmasına engel olmak için cerrahlar arasında genellikle tercih sebebidir. Kask tedavisi ortalama 6-9 ay ya da duruma göre daha da uzun sürebilmektedir. Genelde hedeflenen büyümenin en hızlı olduğu bir yaşına kadar çocuğun kafasını kaskın içinde geçirmesidir. Sagital sinostoz sütürün endoskop yardımıyla açılmasından sonra yanlarda daralma, alın tarafında künt ve arka tarafta belirgin bir eğim ve çıkıntı ile skafosefali kafa şeklini alarak bozulan kafatasını düzeltmek için kask, kafanın alın ve arka kısmından tutuş sağlayacak şekilde uzman kişilerce tasarlanır. Sonrasında ise uygulama ve takiplerinde stratejik olarak yapılan ayarlamalar ile devam eden kask tedavisi tamamlanır. Kask tedavisinde kafanın oransal olduğu kadar sütür kapanması ile ortaya çıkan kafanın her yerinde oluşan asimetrinin de düzeltilmesi hedeflenir.

STARband kaskları endoskopik ameliyatı sonrası sinostoz tipine göre özel olarak üretilirler. Her kraniosinostoz tipi ve ameliyat sonrası açılan insizyon yerleri kaskın tasarımında önem teşkil eder. STARband kask tedavisi programı sürecinde kaskın tasarımını gerçekleştiren teknikerler kadar ortezin uygulama, takip ve ayarlamalarını yapacak teknikerlerde en iyi sonucun alınması için ortak bir çaba içinde çalışırlar. Kask tedavisi öncesi planlama ve tedavi süreci boyunca gidişhat ile ilgili ortez teknikerleri ameliyatı yapan hekim ile iletişim halinde kalırlar.www.cranialtedavimerkezi.com adresimizdeki “yüzüstü aktiviteleri” kitapçığımızı indirerek oradaki tavsiyeleri uygulayın. Size çok yardımı olacaktır! (Yüzüstü Aktiviteleri için Tıklayın)

NUMARANIZI BIRAKIN, ARAYALIM

CRANIAL Teknisyeni ile görüşmek için numaranızı bize gönderin..