Cranial Tedavi Merkezi LTD. ŞTİ. olarak tüm şubelerimiz kuruluşumuzdan beri özenle dezenfekte edilip alkollü mendil, spray ve hand sanitizer gibi dezenfektanlar ile sterilize edilmektedir.
HEMEN ARA

bebeklerde kafa yamukluğu, çocuğumun kafası yamuk, bebeklerde kafatası şekil bozuklukları düzeltme, plagiosefali tedavisi, düz kafa şekli, yamuk kafa tedavisi, bebek baş yastığı, kafatası şekil bozuklukları, bebeklerde yamuk kafa, düz kafa tedavisi, düz kafa sendromu, kafatası düzlüğü, bebeklerde kafatası şekil bozukluğu, kafatası bozukluğu, kafatası şekil bozuklukları düzeltme, bebeğimin kafası yamuk, bebeklerde kafa şekli bozukluğu, bebeklerde kask tedavisi, kafa düzleşmesi, yüz eğriliği, bebek kaskı, kafatası şekil bozukluğu ve yüz asimetrisi, kafatası şekli düzeltme, kafatası yamukluğu, eğri boyun, bebeklerde düz kafa, tortikolis, tortikolis tedavisi, kask tedavisi, bebeklerde kafatası bozukluğu, kafatası yamukluğu düzeltme, yüz simetri bozukluğu tedavisi

Yüzüstü Aktiviteler (Tummy Time) Nedir?

Yüzüstü pozisyon aktivitelerinin amacı, gün içinde bebeğiniz uyanık ve yalnız değilken karın üstündeki yeterli zamanın ayrılmasına destek olmaktır. Bu aktiviteler tutuş, taşıma, bez değiştirme, yön değiştirme, besleme ve bebeğiniz ile oyunlar oynamak olarak sıralanır.

Bebeğinizin karın üstünde geçirdiği zamanı artırmak:

- Boyun ve omuzlardaki kas gelişimine destek olur.

- Boyun kaslarının kasılmasına ve bebeğinizin kafasının arkasında düzlük ya da yamukluk oluşumuna engel olmaya yardımcı olur.

- Bebeğinizin dönmek, oturmak ve emeklemek için ihtiyacı olan kasların gelişimini sağlar.

Günümüzde bebeklerin çok daha fazla sırtüstü yatmasından dolayı yüzüstü aktivitelerin önemi artmıştır. 90'ların başında Amerikan Pediatri Akademisi, başlatmış olduğu kampanya ile ailelerin bebeklerini sırtüstü yatırmalarını önererek "Ani Bebek Ölümlerinin" (SID) %40 gibi bir orana düşürme başarısını yakalamıştır. Aynı tarihlerde, bebek arabalarının ve araba koltuklarının kullanımı da iki katına çıkmıştır. Bu iki nedenin birleşmesiyle sadece geceleri değil gündüzleri de bebeklerin sırtüstü yatmasından dolayı kafatası kemiklerinde oluşan sürekli baskı sonucunda düzlük ya da yamukluk meydana gelebilmektedir.

Bebeklerin kafasının arkasında ve bir olasılıkla alnında gelişen asimetrik alanlar varsa bu plagiosefali/brakisefali (düz/yassı kafa) olarak tanımlanır. Sıklıkla tortikolis rahatsızlığı olan bebeklerde kafa düzlüğü daha kötüye gidebilmektedir. Tortikolis boynun bir tarafındaki tek kasın veya bir grup kasın gergin ya da zayıf olması yüzünden başın bir tarafa doğru eğilmesi veya çevrilmesidir. Kas liflerinin sadece tek tarafta tutulması sonucunda kısalmış olabilir.

Yüzüstü Aktiviteler (Tummy Time) Neden Gereklidir?

Kulak arkasından köprücük ve göğüs kemiğine bağlanan sternokleidomastoid kasın doğum veya doğum öncesi zarar görmesi sonucu kısalması ve bunun sonucunda başın zarar gören tarafa yatık, etkilenmemiş tarafa dönük olması haline tortikolis/ dönmüş boyun denir.

Bebeklerin sırtüstünde uyutulması çok önemlidir. Bunun yanında, bebeklerin gelişimi için gün içinde birinin gözetiminde yüzüstü aktivitelerin yapılması ve uyurken devamlı olarak başının pozisyonunun değiştirilmeside düzgün bir kafa şekli için bir o kadar önemlidir.www.cranialtedavimerkezi.com adresimizdeki “yüzüstü aktiviteleri” kitapçığımızı indirerek oradaki tavsiyeleri uygulayın. Size çok yardımı olacaktır! (Yüzüstü Aktiviteleri için Tıklayın)

NUMARANIZI BIRAKIN, ARAYALIM

CRANIAL Teknisyenleriyle görüşmek için numaranızı bize gönderin.