Merkez: 444 7 019
İstanbul-İzmir-Ankara-Gaziantep
Pzt-Cu: 9:00 - 17:00 / Ct:9:00-15:00
444 7 019 İLETİŞİM

Bilateral Koronal Sütür Sinostoz 
Unilateral Koronal Sütür Sinostoz

bebeklerde kafa yamukluğu, kafatası düzeltme ameliyatı, bebeklerde kafatası şekil bozuklukları düzeltme, plagiosefali tedavisi, düz kafa şekli, kayık kafa, skafosefali ameliyatı, bebeklerde baş eğriliği, kafatası şekil bozuklukları, bebek kafa kaskı, bebeklerde alın kemiği, bebeklerde kafa gelişimi, bebeklerde kafatası şekil bozukluğu, kafatası şekil bozukluğu ameliyatı, skafosefali, Plagiosefali, kraniosinostoz, bebek kafa şekillendirici kask, bebeklerde kafa şekli bozukluğu, bebeklerde kask tedavisi, kafa düzleşmesi, yüz eğriliği, kafa şekli estetiği, bebek kaskı, bebeklerde kafatası ameliyatı, sinostoz, kafatası şekil bozukluğu ve yüz asimetrisi, kafatası şekli düzeltme, trigonosefali, bebeklerde sivri kafa, Brakisefali, kafatası ameliyatları, bıngıldağın erken kapanması, kask tedavisi, bebeklerde kafatasının erken kapanması, kafatası yamukluğu düzeltme, yüz simetri bozukluğu tedavisi, endoskopik kafatası ameliyatı, endoskopik kapalı kafatası ameliyatı, koronal sütür sinostoz

 

Erken kapanan sütürden dolayı oluşan bu durum anterior plagiosefali (anterior plagiocephaly) olarakta bilinir.Bir kulaktan diğer kulağa kadar uzanan sol ve sağ koronal sütürlerinden birinin ya da ikisinin kaynaşmasıdır. Bu tip kraniosinostoz ile alın gömükleşmiş ve düzleşmiştir ve ayrıca da göz çukuru yüksek ve eğiktir.Koronal sütür sinostoz alının ve ön lopun büyümesini etkilerken diğer tarafın ileri doğru genişlemesine sebep olur.

Koronal sütür sinostoz alnın ve ön lopun büyümesini etkilerken diğer tarafın ileri doğru genişlemesine sebep olur. Erken kapanan sütürden dolayı oluşan bu durum anterior plagiosefali (anterior plagiocephaly) olarakta bilinir. Bir kulaktan diğer kulağa kadar uzanan sol ve sağ koronal sütürlerinden birinin ya da ikisinin kaynaşmasıdır. Bu tip kraniosinostoz ile alın gömükleşmiş ve düzleşmiştir ve ayrıca da göz çukuru yüksek ve eğiktir. Aynı zamanda bebeğinizin gözlerinin dışa doğru çıkık (pörtlek) ve burnunun diğer tarafa doğru yatık olduğuda belirgin bir şekilde fark edilebilir. Bebeğiniz çift görmeyi (şaşılık) engellemek için kafasını yana doğru eğri tutması bu çeşit kraniyosinostozun ve tedavi edilmemiş koronal sütür sinostozun en önemli işaretidir. 

Kapalı Endoskopik Kafatası Ameliyatı ve STARband Kaskları

Koronal kraniosinostoz da kapanmış koronal sütürün endoskopik kesim ile (diseksiyon) rahatlatma, bebeğin ön bıngıldak ve kapanmış taraftaki kulağın arası bir yerde küçük bir kesik ile gerçekleştirilir. Bütün vakalarda yenidoğanın saçının çok az bir kısmı kaldırılır.

Endoskopik kraniosinostoz ameliyatı sonrası kask kullanımı hem şekli bozulan kafatasının düzeltilmesi hem de yapılan ameliyat sonrası kafanın kaidesinde büyümesine ve tekrardan sütür kapanmasına engel olmak için genellikle tercih sebebidir. Kask tedavisi ortlama 6-9 ay ya da duruma göre daha da uzun sürebilmektedir. Genelde hedeflenen büyümenin en hızlı olduğu bir yaşına kadar çocuğun kafasını kaskın içinde geçirmesidir. Koronal sinostoz sütürün endoskop yardımı ile açılmasından sonra burun, çene ve gözlerde oluşan deviye, asimetri ile anterior plagiosefali kafa şeklini alarak bozulan kafatasını düzeltmek için kask, kapanmış sütürün ters tarafındaki alında oluşan çıkıntı ve arka kısmından asimetrisinin durumuna göre tutuş sağlayacak şekilde uzman kişilerce tasarlanır. Sonrasında ise uygulama ve takiplerinde stratejik olarak yapılan ayarlamalar ile devam eden kask tedavisi tamamlanır. Kask tedavisinde kafanın oransal olduğu kadar sütür kapanması ile ortaya çıkan kafanın her yerinde oluşan asimetrinin de düzeltilmesi hedeflenir. 

STARband kaskları endoskopik ameliyatı sonrası sinostoz tipine göre özel olarak üretilirler. Her kraniosinostoz tipi ve ameliyat sonrası açılan insizyon yerleri kaskın tasarımında önem teşkil eder. STARband kask tedavisi programı sürecinde kaskın tasarımını gerçekleştiren teknikerler kadar ortezin uygulama, takip ve ayarlamalarını yapacak teknikerlerde en iyi sonucun alınması için ortak bir çaba içinde çalışırlar. Kask tedavisi öncesi planlama ve tedavi süreci boyunca gidişhat ile ilgili ortez teknikerleri ameliyatı yapan hekim ile iletişim halinde kalırlar.www.cranialtedavimerkezi.com adresimizdeki “yüzüstü aktiviteleri” kitapçığımızı indirerek oradaki tavsiyeleri uygulayın. Size çok yardımı olacaktır! (Yüzüstü Aktiviteleri için Tıklayın)

NUMARANIZI BIRAKIN, ARAYALIM

CRANIAL Teknisyeni ile görüşmek için numaranızı bize gönderin..